FSO

Przyszłość polskich samochodów odwiedziła Kutno
FSO SyrenaFabryka Samochodów Osobowych SYRENA w Kutnie S.A. powstała, by zaprojektować oraz wprowadzić do małoseryjnej produkcji auta, nawiązujące swoją stylistyką do kultowych polskich marek: Syrena, Polonez, Nysa, Mikrus, Warszawa.

Naszym celem jest urzeczywistnienie marzenia o budowie i rozwoju polskiej marki samochodów osobowych, która czerpiąc z historii krajowej motoryzacji, opiera się na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych.

Obecnie prowadzimy prace nad prototypowym modelem samochodu klasy średniej, stylistycznie odwołującym się do darzonej ogromnym sentymentem Syreny. Docelowo planujemy również wybudować fabrykę, aby rozwijać naszą linię produktową o kolejne modele.

Zaproszenie

21.04.21


Uprzejmie informujemy, że Konsorcjum w składzie Fabryka Samochodów Osobowych Syrena w Kutnie Spółka Akcyjna oraz mPower Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz Ekoenergetyka-Polska Spółka Akcyjna realizuje na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przedsięwzięcie przedkomercyjne pn. „e-Van – uniwersalny pojazd dostawczy o napędzie elektrycznym kat. N1”.

Projekt pn. „Projekt, budowa i badania uniwersalnego pojazdu wodorowego charakteryzującego się wysoką efektywnością wykorzystania energii pierwotnej i innowacyjnymi systemami pokładowymi” realizowany przez Konsorcjum zakłada stworzenie innowacyjnego i bezkonkurencyjnego pojazdu dostawczego z wykorzystaniem wodorowego ogniwa paliwowego jako źródła energii elektrycznej.

Podstawowe parametry:
 • Masa: do 3,5T,
 • Ładowność: 1.000,0 kg,,
 • Zasięg: 450 km.

Dedykowanym odbiorcą przedsięwzięcia są firmy z branży logistycznej, kurierskiej oraz świadczące usługi w zakresie np. pomocy drogowej.

Zakończony został I Etap powyższego przedsięwzięcia (26.01.2021 r.), w wyniku którego powstała koncepcja przedmiotowego pojazdu.

Uprzejmie prosimy wszystkie podmioty zainteresowane powyższym rozwiązaniem o składanie ofert na udzielenie przez Konsorcjum niewyłącznej i odpłatnej licencji na korzystanie z Wyników Prac B+R i przedmiotów Background IP.

Powyższe ogłoszenie obowiązuje przez okres nie krótszy niż 10 lat od zakończenia Etapu I.


Targi MSPO Kielce

02.09.19


Nasze stoisko z elektrycznym pojazdem Vosco S106EV na targach MSPO 2019 w Kielcach. Do zobaczenia!


Wizualizacje nadwozia Syreny EV 2020

12.04.19


FSO Syrena nie zwalnia tempa i pokazuje pierwsze wizualizacje, jak w najbliższym czasie będzie wyglądać przeprojektowana stylistyka nowego nadwozia dla wersji elektrycznej. Nowa wizja polskiego pojazdu Vosco S106EV wskazuje na mocno elektryczny i niecodzienny design nadwozia oraz odważne podziały kolorystyczne. Oficjalnej premiery ostatecznej wersji nowego modelu auta elektrycznego z Kutna powinniśmy spodziewać się w przyszłym roku.
Prezentacja prototypu Vosco S106EV

29.03.19


W dniu 29 marca br. w Fabryce Samochodów Osobowych SYRENA w Kutnie S.A. zaprezentowany został jeżdżący prototyp pojazdu elektrycznego Vosco S106EV bazujący na wcześniejszej wersji spalinowej S106. Projekt ten realizowany jest w ramach dofinansowania z funduszy europejskich programu INNOMOTO. Samochód obecnie jest w fazie testów drogowych, a w fabryce rozpoczęła się budowa kolejnych 5 pojazdów elektrycznych S106EV. Pojazd Vosco S106EV w wersji prototypowej widoczny na zdjęciach wyposażony jest w baterię o pojemności 31,5kWh, co przekłada się na ok.210km realnego zasięgu na jednym ładowaniu. Plany rozwojowe spółki są imponujące, fabryka samochodów z Kutna zamierza wprowadzić na rynek osobowy samochód elektryczny oraz spalinowy, pracuje również nad pojazdami użytkowymi.

Warto wspomnieć, że Fabryka Samochodów Osobowych SYRENA w Kutnie S.A. w 2018 roku otrzymała homologację dla pojazdu spalinowego Vosco S106, a obecnie w Kutnie trwa budowa serii przedprodukcyjnej takich pojazdów. Jest to niemały sukces zważywszy, że ostatnim polskim samochodem, który uzyskał homologację był FSO Polonez.


Oświadczenie FSO Syrena

29.03.19


W związku z umieszczonym w Internecie wystąpieniem spółki AK Motor, Zarząd Fabryki Samochodów Osobowych SYRENA w Kutnie S. A. oświadcza, co następuje:

Mając na uwadze toczące się postępowania prawne, w tym m. in. dotyczące znaku towarowego „Syrena” - do czasu ich prawomocnego zakończenia - Spółka, co do zasady nie komentuje wystąpień osób trzecich, czy informacji medialnych odnoszących się do prac Spółki nad projektem nowego samochodu osobowego.

W ocenie Zarządu Spółki ze strony AK Motor nigdy nie została złożona realna propozycja współpracy w zakresie podjęcia prac zmierzających do skonstruowania samochodu osobowego - w związku z tym publikowane w tej materii informacje są nieprawdziwe.

Należy podkreślić, że dzięki prowadzonym przez Spółkę od 2016 roku pracom, wykonaliśmy projekt i zbudowaliśmy prototyp samochodu osobowego VOSCO S106. W roku 2018 samochód VOSCO S106 otrzymał homologację dopuszczającą go do ruchu. Aktualnie, na polskich drogach można już spotkać samochody VOSCO S106 pierwszej serii.

Zarząd Fabryki Samochodów Osobowych SYRENA w Kutnie S.A.Warsaw Motor Show

17.11.18


Kolejna edycja targów WARSAW MOTOR SHOW 2018 za nami. Pragniemy serdecznie podziękować za odwiedzenie naszego stoiska firmy Fabryka Samochodów Osobowych SYRENA w Kutnie S. A.. W trakcie tych kilku dni zaprezentowaliśmy samochód Vosco S106, który uzyskał homologację we wrześniu 2018 roku, a także prototyp w wersji pick-up pojazdu Vosco S106.

Dużym Państwa zainteresowaniem cieszyła się również hybrydowa konstrukcja nośna będąca efektem pierwszego etapu projektu realizowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój pt. „Opracowanie nowego modelu samochodu osobowego w wersji elektrycznej w oparciu o nowatorską hybrydową konstrukcję nośną stanowiącą wynik prac B+R”. Mamy nadzieję już w najbliższym czasie na prezentację kolejnego efektu prac nad projektem, czyli prototypu samochodu elektrycznego.

W imieniu Zarządu pragniemy serdecznie Państwu podziękować za przyjazd do Nadarzyna i tak liczny oraz aktywny udział w naszych pokazach. Dziękujemy za bezpośrednie spotkania oraz ciekawe rozmowy. Mamy nadzieję na owocną współpracę w przyszłości.

Zarząd i pracownicy Fabryki Samochodów Osobowych Syrena w Kutnie S. A.

Prezentację prowadzili:

  1. Joanna Blichiewicz - tel. +48 669 903 760, e-mail: j.blichiewicz@kfso.pl
  2. Andrzej Stasiak - tel. +48 609 490 706, e-mail: a.stasiak@kfso.pl
  3. Tomasz Stasiak - tel. +48 24 357 43 19, e-mail: biuro@kfso.plZapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z imprezy targowej WARSAW MOTOR SHOW 2018 dostępnej na stronie warsawmotorshow.com


Rozbudowana siedziba FSO już wkrótce

27.04.18


Stało się. Po prawie dwóch latach, kiedy rozpoczęliśmy ambitny projekt stworzenia samochodu osobowego, nawiązującego stylistyką nadwozia do kultowych marek polskiej motoryzacji, stanęliśmy przed koniecznością rozbudowy naszej obecnej siedziby. To w niej dalej powstawać będą kolejne egzemplarze Vosco S106.

Nowe/stare miejsce... ta sama pasja.


Produkcja samochodów nie jest procesem prostym. Homologacja małoseryjna, o jaką się staramy oraz prace badawczo-rozwojowe, nad Vosco S106 zarówno w wersji spalinowej oraz elektrycznej, wymagają odpowiednio zorganizowanej oraz dużej przestrzeni roboczej.
Po rozbudowie prawie dwukrotnie zwiększy się powierzchnia produkcyjna budynku. Ponadto powstanie przestrzeń magazynowa oraz nowe biuro projektowe. Planowane oddanie budynku do użytku nastąpi w drugiej połowie tego roku.
Dotacje na innowacje

15.09.17


Fabryka Samochodów Osobowych „Syrena” w Kutnie S.A. otrzymała ponad 4,6 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pozyskaną dotację FSO „Syrena” przeznaczy na rozwój nowego modelu samochodu osobowego o napędzie elektrycznym.

Dotacja dla FSO „Syrena” została przyznana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu sektorowego INNOMOTO (konkurs 6/1.2/2016/POIR), finansowanego ze środków Działania 1.2 „Sektorowe programy B+R” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Spółka aktualnie prowadzi prace nad modelem samochodu klasy B w wersji hatchback o napędzie benzynowym. Obecnie testowana jest pierwsza seria aut, w ramach badań homologacyjnych. Kolejnym filarem działalności konstrukcyjnej FSO „Syrena” ma być rozwój koncepcji i uruchomienie produkcji samochodu o napędzie elektrycznym w oparciu o hybrydową konstrukcję nośną, stanowiącą wynik własnych prac badawczo-rozwojowych.

Fabryka Samochodów Osobowych „Syrena” S.A. jest spółką, powołaną z myślą o zaprojektowaniu oraz wdrożeniu do małoseryjnej produkcji aut, nawiązujących stylistyką nadwozia do kultowych polskich marek samochodów osobowych. Czerpiąc z historii krajowej motoryzacji, spółka jednocześnie opiera swoje propozycje konstrukcyjne na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych.


Galeria


FSO media


Dane kontaktowe


  Fabryka Samochodów Osobowych Syrena w Kutnie S.A.
  ul. Józefów 9, 99-300 Kutno
  KRS:0000520271
  NIP:7752646501
  REGON:101827684
  Tel. +48 24 357 44 44
  Fax:+ 48 24 357 45 45
  E-mail: biuro@kfso.pl  Ochrona danych osobowych


FSO Syrena Mapy Google